<< Kliknutím ukázať obsah >>
Webový portál pre systém XMtrade/RRM |
Informačný systém registrovaného reportovacieho mechanizmu XMtrade®/RRM slúži na oznamovanie detailných informácií o veľkoobchodných energetických produktoch obchodovaných na organizovanom trhu vrátane otvorených alebo uzavretých objednávok prostredníctvom daného organizovaného trhu alebo prostredníctvom systému pre párovanie obchodov alebo systému pre podávanie správ. Portál taktiež slúži na oznamovanie detailných informácií o veľkoobchodných energetických produktoch obchodovaných mimo organizovaného trhu.
REMIT (Regulation on Wholesale Energy Market Integrity and Transparency) je Nariadenie Európskeho Parlamentu a Rady (EÚ) č. 1227/2011 o integrite a transparentnosti veľkoobchodného trhu s energiou a vykonávací predpis Európskej komisie č. 1348/2014, ktoré ukladajú účastníkom veľkoobchodného trhu povinnosť poskytovať Agentúre pre spoluprácu energetických regulátorov (ACER) informácie o kontraktoch na veľkoobchodných trhoch s energiou vrátane pokynov na obchodovanie. Toto nariadenie a vykonávací predpis sa ďalej odvoláva na Nariadenie Komisie (EÚ) č. 543/2013 o predkladaní a uverejňovaní údajov na trhoch s elektrickou energiou a Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 715/2009 o podmienkach prístupu do prepravných sietí pre zemný plyn. Kontraktmi podľa REMIT sú transakcie uzatvorené na organizovaných obchodných miestach a bilaterálne kontrakty na fyzickú dodávku elektriny alebo zemného plynu a ich derivátov, poskytnutie prenosových alebo prepravných kapacít a dodávku podporných alebo vyrovnávacích služieb.
Cieľom REMIT je zaistiť, aby spotrebitelia energií a ostatní účastníci trhu mohli mať dôveru v integritu trhov s elektrinou a zemným plynom, aby ceny stanovené na veľkoobchodných trhoch s energiou odrážali spravodlivé a konkurenčné vzájomné pôsobenie medzi ponukou a dopytom, a aby nebolo možné dosahovať zisky zneužívaním trhu. Zvýšenie integrity a transparentnosti veľkoobchodných trhov s energiou podporí otvorenú a spravodlivú hospodársku súťaž na veľkoobchodných trhoch s energiou, ktorá bude prínosom pre konečných spotrebiteľov energie.
Nariadenie REMIT reguluje tri základné oblasti:
➢zákaz zneužívania, resp. povinnosť zverejňovania dôverných informácií,
➢zákaz manipulácie s trhom,
➢zber a monitorovanie údajov o fungovaní veľkoobchodných trhov s energiou.
Nariadenie REMIT je implementované v niekoľkých fázach. Od decembra 2011 platia najmä prísne podmienky spôsobu obchodovania účastníkov trhu na veľkoobchodných trhoch. Tie sa vzťahujú k zákazu zneužívania, resp. povinnosti zverejňovania dôverných informácií a k zákazu manipulácie s trhom. Zároveň bolo formálne zahájené centrálne monitorovanie správania účastníkov trhu na veľkoobchodných trhoch s energiou. Ďalšia fáza implementácie sa odvíja od prijatia Vykonávacieho nariadenia Komisie (EÚ) 1348/2014 ("Vykonávacieho nariadenia REMIT"), ktoré stanoví pravidlá pre oznamovanie údajov nutných pre kontinuálne sledovanie veľkoobchodného trhu, a taktiež stanoví v tejto oblasti konkrétne povinnosti jednotlivým účastníkom trhu. Vykonávacie nariadenie REMIT bolo prijaté a začalo platiť v decembri 2014.
REMIT má formu nariadenia EÚ, je preto priamo účinný a nemusí byť dodatočne implementovaný do národnej legislatívy. Oblasť sankcií a pokút je však ponechaná na národnej úprave a je ustanovená v §36 Zákona č. 250/2012 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach. Za porušenie povinnosti v rámci REMIT uloží Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) pokutu vo výške od 500 do 10 000 000 EUR.
Oznamovacia povinnosť podľa REMIT
Účastníkom veľkoobchodného trhu s energiou je každý subjekt, ktorý vykonáva transakcie na jednom alebo viacerých veľkoobchodných trhoch s energiou. Podľa Článku 3 Vykonávacieho nariadenia REMIT platí oznamovacia povinnosť pre všetkých účastníkov veľkoobchodného trhu s energiou, ktorí uzatvárajú kontrakty súvisiace s nasledujúcimi typmi veľkoobchodných energetických produktov:
➢zmluvy na dodávku elektriny alebo zemného plynu s miestom dodávky v EÚ,
➢zmluvy na dodávku elektriny alebo zemného plynu jednej spotrebnej jednotke s technickou kapacitou spotreby 600 GWh/ročne alebo viac,
➢derivátové zmluvy týkajúce sa elektriny alebo zemného plynu vyrobených, obchodovaných alebo dodávaných v EÚ,
➢zmluvy týkajúce sa prenosu elektriny alebo prepravy zemného plynu v EÚ,
➢derivátové zmluvy týkajúce sa prenosu elektriny alebo prepravy zemného plynu v EÚ.
Oznamovacia povinnosť platí pre obe strany transakcie.
Účastníci veľkoobchodného trhu s energiou sú povinní pravidelne oznamovať údaje podľa REMIT. Sú to hlavne:
➢prevádzkovatelia prenosových sústav a prepravných sietí,
➢obchodníci s elektrinou a zemným plynom,
➢výrobcovia elektriny, ktorí uzatvorili zmluvu na fyzickú dodávku elektriny vyrobenej jednou výrobnou jednotkou s kapacitou vyššou než 10 MW alebo výrobnými jednotkami s kombinovanou kapacitou vyššou než 10 MW,
➢producenti zemného plynu, ktorí uzatvorili zmluvu na fyzickú dodávku zemného plynu vyrobeného jedným výrobným zariadením zemného plynu s výrobnou kapacitou vyššou než 20 MW,
➢odberatelia, ktorí uzatvorili zmluvu na dodávku elektriny alebo zemného plynu jednej spotrebnej jednotke s ročnou technickou kapacitou spotreby 600 GWh a vyššou.
Podľa článku 4 Vykonávacieho nariadenia REMIT nie je potrebné pravidelne oznamovať nižšie uvedené kontrakty:
➢vnútroskupinové zmluvy,
➢zmluvy na fyzickú dodávku elektriny vyrobenej jednou výrobnou jednotkou s kapacitou maximálne 10 MW alebo výrobnými jednotkami s kombinovanou kapacitou maximálne 10 MW,
➢zmluvy na fyzickú dodávku zemného plynu vyrobeného jedným výrobným zariadením zemného plynu s výrobnou kapacitou maximálne 20 MW,
➢zmluvy na podporné služby v elektroenergetike a vyrovnávacie služby v plynárenstve.
Účastníci trhu musia na vyžiadanie ACER poskytnúť informácie o týchto kontraktoch v požadovanom formáte.
CEREMP
CEREMP (Centralised European Register of Energy Market Participants) je Centralizovaný európsky register účastníkov trhu s energiou. Dotknutí účastníci trhu definovaní podľa REMIT majú povinnosť sa do tejto databázy registrovať u národného regulačného orgánu. Inštrukcie k registrácii účastníkov trhu do databázy ACER nájdete na stránkach ÚRSO:
http://www.urso.gov.sk/?q=REMIT/Registr%C3%A1cia%20%C3%BA%C4%8Dastn%C3%ADkov%20trhu
Registrácia do CEREMP
Do registra CEREMP sa podľa REMIT musia registrovať všetci účastníci veľkoobchodného trhu s energiou. Výnimku podľa Článku 4 Vykonávacieho nariadenia REMIT tvoria účastníci trhu, ktorí vstupujú iba do transakcií zahŕňajúcich:
➢zmluvy na fyzickú dodávku elektriny vyrobenej jednou výrobnou jednotkou s kapacitou maximálne 10 MW alebo výrobnými jednotkami s kombinovanou kapacitou maximálne 10 MW,
➢zmluvy na fyzickú dodávku zemného plynu vyrobeného jedným výrobným zariadením zemného plynu s výrobnou kapacitou maximálne 20 MW.
Oznamovacia povinnosť podľa REMIT
Podľa článku 12 Vykonávacieho nariadenia REMIT sú účastníci trhu povinní oznamovať:
➢transakcie realizované na organizovaných obchodných miestach vrátane pokynov na obchodovanie od 7. októbra 2015,
➢transakcie realizované mimo organizované obchodné miesta (bilaterálne OTC kontrakty) od 7. apríla 2016.
Kontrakty, ktoré boli uzavreté pred dátumom začiatku platnosti oznamovacej povinnosti (7. októbra 2015 a 7. apríla 2016), a u ktorých oznamovacia povinnosť k tomuto dátumu naďalej trvá, je potrebné ACER oznámiť do 90 dní po začatí platnosti oznamovacej povinnosti pre tieto kontrakty.
Rozdiel medzi štandardnými a neštandardnými kontraktmi
Povinne oznamované kontrakty sa v rámci REMIT delia na štandardné a neštandardné kontrakty:
➢Štandardné kontrakty sú všetky zmluvy týkajúce sa veľkoobchodných energetických produktov, ktoré je možné obchodovať na organizovaných obchodných miestach, bez ohľadu na to, akým spôsobom sú v skutočnosti zobchodované. Konkrétne ide o pokyny na obchodovanie veľkoobchodných produktov, o transakcie uskutočnené cez organizované obchodné miesta, akým je aj platforma ISOT, prevádzkovaná OKTE, a.s., a o všetky bilaterálne kontrakty týkajúce sa niektorého zo štandardných kontraktov zverejnených na webe ACER v zozname štandardných kontraktov. Štandardné kontrakty musia byť oznámené ACER nasledujúci deň po zadaní pokynu na obchodovanie alebo uzatvorení, zmene alebo stornovaní transakcie.
➢Neštandardné kontrakty sú všetky zmluvy týkajúce sa veľkoobchodných kontraktov, ktoré nie sú štandardnými kontraktmi. Neštandardné kontrakty môžu byť zmluvy s definovaným množstvom a cenou, rámcové kontrakty aj plnenia (exekúcie) rámcových kontraktov. Neštandardné kontrakty musia byť oznámené najneskôr do 1 mesiaca po uzatvorení, zmene alebo stornovaní transakcie.
Backloading
Kontrakty, ktoré boli uzavreté pred dátumami začiatku platnosti oznamovacích povinností (7. október 2015 pre kontrakty uzatvorené na organizovaných trhoch, 7. apríl 2016 pre kontrakty uzatvorené mimo organizované trhy) a sú stále v platnosti, je potrebné ACER oznámiť do 90 dní od začiatku povinného reportingu. Termínom pre backloading teda je 5. január 2016 pre kontrakty obchodované na organizovaných obchodných miestach, resp. 6. júl 2016 pre kontrakty obchodované mimo organizované trhy.
Informácie o životnom cykle kontraktu ("lifecycle events")
Informácie o životnom cykle kontraktu rozlišujú stav reportovaného kontraktu, teda či sa jedná o novo reportovaný kontrakt, zmenu alebo opravu chyby v už odreportovanom kontrakte alebo reportovanie zrušenia kontraktu. Spôsob reportovania životného cyklu kontraktu je detailne popísaný v brožúre OKTE pre reportovanie bilaterálnych transakcií, ktorá je pre klientov RRM OKTE, a.s. dostupná v systéme XMtrade®/RRM. Pre účely fakturácie sa za transakciu považuje aj každá odreportovaná zmena životného cyklu kontraktu.
Oznamovacia povinnosť - pokyny na obchodovanie realizované na organizovanom trhu:
Podľa článku 5 Vykonávacieho nariadenia REMIT je potrebné oznamovať aj pokyny na obchodovanie realizované na organizovanom trhu. Špecifikum aukčných trhov, medzi ktoré patrí aj denný trh OKTE, a.s., upravuje článok 7 odsek 2 tohto nariadenia, v zmysle ktorého majú byť oznamované len uzatvorené kontrakty a finálne objednávky.